Інклюзивна освіта

ІНКЛЮЗИВНА ОСВІТА

Інклюзивне навчання, передусім, передбачає перебування дитини з особливими

потребами в масовому загальноосвітньому дошкільному чи шкільному закладі,

оволодіння нею знаннями, вміннями та навичками в ті ж самі терміни, що і здоровою

дитиною. Сама ідея інклюзії базується на тому, що життя і побут людей з обмеженими

можливостями мають бути найбільш наближені до умов і стилю життя суспільства, в

якому вони перебувають.

Ці принципи закріплені низкою міжнародних правових актів: Декларацією прав дитини, Декларацією про права осіб з відхиленнями в інтелектуальному розвитку,  Декларацією про права інвалідів тощо. В Україні закони «Про освіту», «Про дошкільну освіту» стверджують, що всі діти, в тому числі діти з обмеженими психофізичними можливостями, діти-інваліди, мають право на навчання, на здобуття освіти. З 2019 року в закладі дошкільної освіти (ясла-садок)  управлінням освіти була направлена дитина з особливими освітніми потребами. Перед педагогічним колективом та адміністрацією постало завдання організації роботи по забезпеченню соціалізації та розвитку дитини. Так як ця справа була цілком новою, то основною метою стало визначення конкретних навчальних стратегій і підходів до навчання дітей з особливими освітніми потребами.

Групою фахівців, з залученням матері дитини, були розроблена індивідуальна програма розвитку , де враховані індивідуальні особливості розвитку та медичні показники. Також розроблена циклограма взаємодії всіх учасників навчально-виховного процесу.

Проводячи корекційно-розвивальну роботу з дітьми з особливими потребами, фахівці (психолог, логопед, вихователі, музичний керівник, інструктор з фізичної культури) застосовують спеціальні методи та форми навчання, спеціальне обладнання. У своїй роботі педагоги враховують варіативність навчання. Адже різні діти, залежно від стану враження в них тієї чи іншої функції, рівня збереження аналізаторів, індивідуальних особливостей, фізичних або розумових порушень, мають різні можливості.